Po czym poznać dobrego mentora?
Mentor nie musi być tą samą osobą, która uczy nas w szkole. To nie musi być rodzic ani profesor. Mentorem może być dla Ciebie ktokolwiek, kto Cię inspiruje, motywuje i dzieli się z Tobą posiadaną przez siebie wiedzą. Jednak są osoby, które nadają się do tej roli lepiej, niż inni. Łatwo ich poznać, bo zdecydowanie się wyróżniają. Jeśli trafisz na nie za pierwszym razem, będziesz mógł nazywać się prawdziwym szczęściarzem.
Umie przekazać wiedzę w prosty sposób
Mentor tym różni się od przeciętnego nauczyciela, że dostosowuje swoje sposoby do ucznia. Większość osób zna tylko jeden sposób na tłumaczenie czegoś albo prowadzenie zajęć i jeśli jest on dla Ciebie niewystarczający, albo zupełnie Ci nie pasuje, to albo jesteś skazany na siebie, albo nauczyciel tłumaczy Ci jeszcze raz to samo, tylko wolniej. Dobry mentor działa inaczej. Kiedy sygnalizujesz mu, że nie rozumiesz danego zagadnienia, zmiana sposób tłumaczenia. Może sięgnąć po obrazowe przykłady albo używać innego, bardziej przemawiającego do Ciebie języka. Mentor umie się do Ciebie dostosować.
Potrafi uczyć się od Ciebie
Dobry mentor ma otwartą głowę. To oznacza, że nie ogranicza Cię w żaden sposób i nie upiera się przy swoim, a do tego chętnie Cię słucha i poszerza swoją wiedzę. Uczenie się od swoich uczniów często jest dla nauczycieli nie do pomyślenia, bo automatycznie zakładamy, że ktoś o mniejszym stażu nie może wiedzieć więcej albo mieć ciekawszych spostrzeżeń. Dobry mentor jednak zawsze Cię wysłucha i pozwoli Ci zadawać pytania, które kwestionują jego wiedzę. W ten sposób on sam również cały czas się rozwija i pozwala Ci na uczestniczenie w tym procesie. Uczy się, że każda osoba może wnieść coś do twojego życia.
Nie narzuca Ci swojego sposobu myślenia
W szkołach różnego rodzaju nauczyciele mają jeden określony schemat postępowania ucznia, który akceptują. Wszystkie inne albo są przez nich krytykowane, albo uznawane za niedopuszczalne. Mentor nigdy nie narzuca Ci swojego sposobu myślenia, czy rozwiązywania pojawiających się na twojej drodze problemów. Nawet jeśli czuje, że popełniasz błąd, pozwala Ci na to. Wie bowiem, że uczenie się na własnych błędach jest najskuteczniejsze, a ponadto nie wyklucza możliwości, że sam może być w błędzie. W relacji z mentorem najważniejsze jest zaufanie i otwartość na to, co druga osoba może nam dać.