Jak czytać ze zrozumieniem?
Dla ludzi, którzy nabyli nawyk czytania, lektura jest rodzajem rozrywki, okazją do zatracenia się między wierszami i podróży do innego świata, do innej historii, do innej rzeczywistości. Jest jednak wiele osób, którym nie udaje się przyzwyczaić do czytania, ponieważ trudno im utrzymać jego wątek, zrozumieć przekaz, czy to z powodu braku koncentracji, czy też dlatego, że nie znaleźli odpowiedniej dla siebie lektury. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, w tym poście podpowiadamy, jak poprawić umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Aby poprawić umiejętność czytania ze zrozumieniem, trzeba czytać. Sukces tkwi w praktyce, a poprawić umiejętność czytania możemy tylko wtedy, gdy nastawimy się na czytanie, zrozumiemy to, co czytamy i będziemy się doskonalić. Aby to osiągnąć, warto czytać o tematach, które przykuwają Twoją uwagę, nie musi to być koniecznie literatura. Jeśli nie lubisz powieści ani książek historycznych, ale wolisz muzykę, zdecyduj się na biografię ulubionego artysty. Książek na każdy temat jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć dziedzinę, która Cię pasjonuje, nie ważne czy jest to filozofia czy ogrodnictwo. Jeśli brakuje Ci motywacji do czytania, to koniecznie musisz poznać 4 powody, dla których warto czytać.
Naprzemienność złożoności języka pomaga również w poprawieniu umiejętności czytania ze zrozumieniem. Można zacząć od prostych tekstów, takich jak reportaże prasowe, a następnie przejść do powieści lub książek specjalistycznych. Pomaga to również budować słownictwo, pozwala mózgowi podjąć większy wysiłek, aby zrozumieć to, co jest czytane i przyzwyczaić się do innego sposobu opowiadania.
Czytanie powoli i analizowanie każdej linijki każdego akapitu jest bardzo ważne dla poprawy rozumienia tekstu. W ten sposób możez smieć pewność, że rozumiesz każde zdanie i jego znaczenie w kontekście tekstu. Wręcz przeciwnie, gdy czytasz w pośpiechu, umykają Ci informacje, które mogą być niezbędne do zrozumienia pełnego sensu tekstu, morału czy przesłania.
Pauzy w każdym akapicie pomagają również w poprawieniu rozumienia tekstu, gdyż pozwalają na fragmentaryczne zrozumienie i prawidłową interpretację. Ideałem jest przeanalizowanie tego, co zrozumiałeś z tego, co przeczytałeś, aby kontynuować czytanie, zachowując w pamięci najważniejsze szczegóły ostatniego akapitu.
Konieczne jest również czytanie w spokojnym otoczeniu, które sprzyja koncentracji. Wielokrotnie nie rozumiemy w pełni tego, co czytamy, ponieważ jesteśmy rozproszeni i nie poświęcamy temu 100% naszej uwagi. Zmęczenie jest wielkim wrogiem czytania ze zrozumieniem, czytanie w ciszy, na siedząco i z myślą o delektowaniu się lekturą jest niezbędne do lepszego jej zrozumienia.