Sposoby na powrót do szkolnej rutyny po wakacjach
Po dwóch miesiącach długich leniwych dni, kiedy na zegarek a tym bardziej kalendarz, spogląda się z rzadka, ciężko powrócić do codziennego szkolnego obowiązku. Dzień staje się coraz krótszy, a obowiązków tylko narasta. Jednak używając kilka sprawdzonych rozwiązań, szkoła kojarzyć się będzie głównie ze znajomymi z klasy i szalonymi przerwami, a nie żmudnymi pracami domowymi.
1. Planuj dzień
Krótki, punktowy rozkład dnia kolejnego, sporządzony przed spaniem znacznie ułatwi nam działanie i uchroni przed roztrwonionym czasem. Masz za kilka dni sprawdzian? Po przyjściu ze szkoły wyznacz sobie konkretną ilość czasu na odpoczynek, następnie sprawne rozwiązanie zadań domowych i kilkadziesiąt minut nauki na zbliżającą się klasówkę. Po oszacowaniu czasu jaki musisz włożyć, łatwo wyznaczysz czas jaki musisz poświęcić na wyrobienie się z zadaniami. Tylko pamiętaj, to jest czas na obowiązki, wyłącz rozpraszający Cię komputer czy przestaw telefon na tryb samolotowy. Tak szybko i efektywnie uporasz się z materiałem. Po pracy należy Ci się przerwa i pozwól sobie na nią. Tak, masz czas wolny! Najgorsze co można zrobić, to spędzić całe popołudnie i wieczór na myśleniu o szkole, gdy tymczasem nie uczysz się w skupieniu, tylko przeglądasz wpisy znajomych w mediach społecznościowych. Ani nie odpoczniesz, ani nie pracujesz.
2. Wyznacz małe zadania
Wypracowanie z polskiego dręcz Cię przez kilka dni, Na samą o nim myśl, kręci Ci się w głowie i nie wiesz od czego zacząć, bo kto potrafi odpowiedzieć na pytanie 'Jak żyć?’ w pół godziny… podając jednocześnie cztery przykłady z literatury i sztuki. Rozłóż zadania na czynniki. Rozprawka? Jednego dnia skup się na temacie i dobierz argumenty. Kolejnego – ułóż w spójne zdania i zwróć uwagę na poprawność stylistyczną i ortograficzną. Jedno wielkie zadanie podzielone na dwa cele, sprawi Ci dwa razy poczuć ie dumy z wykonanego zadania i doda zapału oraz pewności siebie. Zdecydowanie warto.
3. Kreuj przyjemne skojarzenia
Co jak nie ulubieni superbohaterowie czy idole popkultury, miałoby wprawić w humor na cały szkolny dzień? Zdecydowanie bardziej energicznym, a jednocześnie bardziej efektywna jest nasza praca, gdy w dobrym nastroju i z zapałem się za nią zabieramy. Kubuś Puchatek na zeszycie, ulubiony aktor w postaci naklejki czy naszywki na piórniku, będą stymulować nasz mózg i zwiększą kreatywność.